Uprawa borówki Data dodania:

Borówka to jedna z najpopularniejszych roślin owocowych w Polsce. Jej owoce są szczególnie cenione ze względu na wysokie wartości odżywcze oraz smak. Jest ona bogatym źródłem witamin i minerałów dla organizmu. Jedzenie borówek poprawia pamięć, reguluje poziom cholesterolu a także zmniejsza ryzyko chorób serca i obniża ciśnienie krwi. Przede wszystkim jednak borówki uwielbiane są ze względu na swój wyśmienity i orzeźwiający smak. To dzięki niemu borówka posiada bardzo wiele zastosowań kulinarnych. Można użyć jej jako dodatku do sałatek owocowych, jogurtu, deserów, koktajlu lub zrobić wspaniały sos lub dżem. Zalet i zastosowań tego owocu o niedużych rozmiarach jest więc bardzo wiele. Jednak aby owoce borówki mogły spełniać swoje funkcje należy najpierw prawidłowo zatroszczyć się o jej krzewy i stworzyć im odpowiednie warunki do rozwoju.

 

 

Spis treści

  1. Idealne miejsce dla borówki
  2. Wiosenna pielęgnacja
  3. Nawożenie borówki
  4. Kiedy nawozić borówkę?
  5. Czym nawozić borówkę?

Idealne miejsce dla borówki

Krzewy borówek do rozwoju potrzebują odpowiedniego stanowiska oraz warunków glebowych. Należy zapewnić im żyzną i próchniczą glebę o odczynie pH < 4,5. Borówki bardzo lubią kwaśny odczyn podłoża. Stanowisko krzewów powinno być nasłonecznione i osłonięte przed silnym wiatrem. To kluczowe czynniki mające wpływ na uprawę borówki.

Wiosenna pielęgnacja

Borówki wymagają cięcia odmładzającego wczesną wiosną przed rozpoczęciem procesu wegetacji. U młodych krzewów wystarczy przyciąć jedynie końcówki pędów tak, aby pobudzić roślinę do rozwoju i silnego krzewienia się. W przypadku starszych należy uważnie przyglądać się roślinie i usuwać stare i martwe pędy, by umożliwić prawidłowy dostęp światła.

Nawożenie borówki

Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za smak i jakość plonów jest nawożenie. Brak odpowiednich składników pokarmowych lub przenawożenie borówki prowadzi do jej chorób i pogorszenia jakości plonów. Składnikami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju są:

Azot – odgrywa kluczową rolę we wzroście i rozwoju roślin. Wydłuża okres wegetacji i reguluje zużycie innych makroelementów.

Borówka widocznie reaguje na niedobory azotu. Na jej starszych liściach pojawia się chloroza oraz czerwienienie młodych przyrostów. Przyhamowany zostaje również wzrost krzewów i widoczna jest zmniejszona ilość owoców.

Przenawożenie azotem może spowodować zbyt intensywny wzrost i opóźnione wejście rośliny w stan spoczynku. Konsekwencją może być przemarznięcie krzewów.

Fosfor – dostępność tego składnika zależy od poziomu pH gleby. W przypadku pH wynoszącego 4,5 (odpowiedniego dla borówek) większości fosforu jest niedostępna dla roślin. Należy więc uzupełniać go nawozami, aby krzewy borówki prawidłowo rozwijały system korzeniowy, kwitły oraz dobrze owocowały.

Niedobór fosforu spowodowany przymrozkami objawia się fioletowymi liśćmi.

Potas - kluczowy składnik dla jakości i smaku owoców. Odpowiada za mrozoodporność oraz prawidłową gospodarkę wodną rośliny.

Duży niedobór potasu może objawiać się zamieraniem wierzchołków pędów. Powoduje słabszy wzrost liści oraz chorobowe obumieranie tkanek rośliny, a także drobnienia owoców.

Magnez – podstawowy składnik chlorofilu roślin. Jest istotny w procesie fotosyntezy.

Braki magnezu mogą pojawić się w czasie letniej suszy lub przy zbyt intensywnym nawożeniu potasem. Uwidaczniają się chlorozą starszych liści między nerwami.

Wapń - istotny składnik pokarmowy dla wszystkich roślin. Wpływa na rozwój i jakość owoców.

Żelazo - podstawowy składnik niezbędny do rozwoju roślin. Pełni wiele istotnych funkcji w procesie metabolizmu rośliny.

Silny niedobór żelaza prowadzi do żółknięcia liści i wierzchołków rośliny.

Kiedy nawozić borówkę?

Okres od marca do końca czerwca to czas, w którym należy dostarczyć krzewom nawozów azotowych, aby mogły rozpocząć intensywny wzrost. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się w marcu zaraz po przekwitnięciu krzewów. Drugą i trzecią dawkę nawozu podajemy w czerwcu na początku oraz pod koniec miesiąca. Jesienne nawożenie borówki wykonuje się w okresie późnego lata i polega ono na uzupełnieniu potrzebnych składników po całym sezonie owocowania. Do tego celu stosuje się nawozy na bazie potasu oraz fosforu, aby doprowadzić do szybszego zdrewnienia pędów i uchronić je przed przymarzaniem. Preparatem  o odpowiednim składzie będzie tu nawóz jesienny pod iglaki.

Czym nawozić borówkę?

W ofercie naszego sklepu znajduje się wiele nawozów bogatych w składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju plantacji borówek. Preparaty dostępne są w formie sypkiej - nawóz granulowany oraz skrystalizowanej, do sporządzenia koncentratu nawozowego służącego do podlewania. Borówki nawozimy dedykowanymi nawozami, a także do roślin kwaśnolubnych ( nawozy zakwaszające). Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest również rozsypanie kory sosnowej wokół krzewów borówek.

Produkty pod borówki

Wysyłamy
Płatności