Sadzenie truskawek Data dodania:

Wiosna to doskonały moment na założenie plantacji truskawek w ogrodzie. Te smakowite i uwielbiane przez wielu owoce doskonale nadają się do jedzenia na surowo, są wykorzystywane w przetworach oraz jako składnik przeróżnych deserów. Są stosunkowo proste w uprawie i każdy nawet najbardziej początkujący ogrodnik powinien sobie z nią poradzić. Trzeba mieć na uwadze jednak kilka podstawowych czynników takich jak: czas sadzenia, odpowiednie stanowisko, rodzaj podłoża i termin nawożenia. Mają one znaczący wpływ na późniejszą ilość i jakość plonów.

Spis treści

  1. Kiedy sadzić truskawki?
  2. Miejsce sadzenia truskawek
  3. Podłoże do truskawek
  4. Nawozy do truskawek
  5. Podlewanie truskawki

Kiedy sadzić truskawki?

W zależności od rodzaju sadzonek truskawki możemy sadzić od wczesnej wiosny aż do jesieni. Do terminu sadzenia powinniśmy jednak podejść z rozwagą i sadzić je, gdy na zewnątrz jest już ciepło i nie ma przymrozków. W sytuacji, gdy zasadzimy już truskawki a zbliżające się prognozy pogody są złe dobrze zabezpieczyć młode sadzonki truskawek agrowłókniną wiosenną.

Miejsce sadzenia truskawek

Aby owoce truskawek był piękne i doskonale się rozwijały należy posadzić je na słonecznym stanowisku. Miejsce to sprawi, że owoce będą duże, słodkie I mocno wybarwione.

Podłoże do truskawek

Idealnym podłoże na plantacje truskawek powinno być lekko kwaśne o odczynie pH 5,5 – 6,5. Takie warunki zapewnią prawidłowy wzrost i rozwój truskawek. Aby ograniczyć parowanie wody z podłoża warto zastosować agrotkaninę jako materiał ściółkujący. Dodatkowo zabezpieczy ona naszą plantację przed niechcianymi chwastami.

Nawozy do truskawek

Truskawki dobrze nawozić dedykowanymi nawozami. Są one dostępne w formie krystalicznej (rozpuszczalne w wodzie) oraz granulatu mineralnego. Dostarczają niezbędnych makroelementów i mikroelementów pozytywnie wpływając na zdrowotność roślin, a także zwiększają walory smakowe i odżywcze owoców.

Podlewanie truskawki

Dodatkową porcję wody dla krzaków truskawki należy dostarczać szczególnie w czasie owocowania. Braki wody w tym okresie mogą skutkować drobnymi i mało soczystymi owocami. Podczas nawadniania truskawek należy pamiętać, aby podlewać jedynie miejsca wokół krzaka by woda mogła dotrzeć wprost do korzeni. Staraj się nie zamoczyć owoców, ponieważ znajdująca się na nich woda może to prowadzić do powstania chorób grzybowych.

 

Więcej informacji na temat truskawek znajdziesz w poradniku Pana Wiesia:

Wysyłamy
Płatności