Akcesoria do podlewania ogrodu Data dodania:

Zarówno człowiek, jak i rośliny nie są w stanie wyobrazić sobie prawidłowego funkcjonowania bez wody. To podstawowy czynnik dający życie roślinom i wpływający na ich doskonały wygląd w ogrodzie. W okresie letnich upałów, gdy opady deszczu są niewielkie gospodarka wodna naszego ogrodu bywa niewystarczająca i konieczne jest podlewanie. Bez niego nasze rośliny zwiędną, trawnik zżółknie a uprawy nie wydadzą plonów. Dobrze pamiętać, aby wykonywać je rano lub późnym popołudniem gdyż połączenie wody i silnych promieni słonecznych może skutkować poparzeniem roślin. Z uwagi na ekologię oraz oszczędność w portfelu warto dostarczać odpowiednią ilość wody unikając jej niepotrzebnego marnowania. Pomoże w tym przemyślany system wodny w ogrodzie. Odpowiednio wybrane urządzenia do nawadniania zapewnią dużą oszczędność i łatwość w dostarczaniu wody.

 

Spis treści

  1. Przyłącza kranowe
  2. Przyłącza plastikowe czy mosiężne - które wybrać
  3. Reperator
  4. Szybkozłącza
  5. Łączniki i trójniki
  6. Węże zraszające i pocące
  7. Zraszacze ręczne
  8. Zraszacze stacjonarne - stawiane
  9. Zraszacz wbijany

Przyłącza kranowe

Przyłącze na kranPrzyłącze kranowe przeznaczone jest do instalacji na ujęciu wody. Umożliwia podłączenie węża do kranu przy pomocy szybkozłączy. Wybór dostępnych na rynku przyłączy jest naprawdę wielki dlatego należy odpowiednio dobrać je do własnych preferencji. Jeśli chcemy podpiąć jedynie wąż ogrodowy wystarczy nam do tego adaptor jednodrożny. Jeśli natomiast chcemy podpiąć wąż oraz mieć możliwość podpięcia drugiego, innych urządzeń nawadniających lub po prostu nalać wodę do konewki bez konieczności odłączania węża warto wybrać przyłącze wielodrożne. W łatwy sposób rozdzieli ono przepływ wody a znajdujące się w nim zawory pozwolą na regulację lub całkowite odcięcie przepływu wody. Jeśli nie mamy pewności, jaką szerokość gwintu posiada nasz kran warto wybrać przyłącze z reduktorem. Pozwala w prosty sposób dopasować przyłącze tak, aby pasowało do rozmiaru gwintu na kranie poprzez wykręcaną redukcję. Przyłącze kranowe gwarantuje sztywne połączenie z kranem. Jak wszystkie inne elementy posiada jednak określoną wytrzymałość. Podczas podlewania w momencie zbyt mocnego szarpnięcia węża istnieje ryzyko wyłamania przyłącza. Rozwiązaniem tego problemu jest przyłącze z regulacją nachylenia, które umożliwia zmianę kąta w zakresie 180 stopni. Dodatkową zaletą takiego przyłącza jest również niwelacja załamywania się węża przy kranie.

Przyłącza plastikowe czy mosiężne – które wybrać?

Każdy ogrodnik powinien kierować się własnym poziomem wymagań przy wyborze przyłącza kranowego. Przyłącza mosiężne są trwalsze i bardziej wytrzymałe jednak są też sporo droższe od tych wykonanych z tworzywa. Decyzja o odpowiednim wyborze jest więc subiektywna.

Reperator

ReperatorW sytuacji, gdy wąż ogrodowy pęknie i zacznie przeciekać pomocnym rozwiązaniem na wyeliminowanie usterki jest reperator. To inaczej łącznik węży, który umożliwia trwałe połączenie dwóch końców o tej samej średnicy. W sytuacji nieszczelnego węża wystarczy wyciąć dziurawy fragment i połączyć obydwa końce reperatorem a wąż będzie działać jak nowy!

Zalety reperatora:
- umożliwia trwałe połączenie dwóch węży o tej samej średnicy
- znakomite rozwiązanie do naprawy węży nieszczelnych

 

 

 

Szybkozłącza

Szybkozłącza dzielą się na dwa rodzaje:
- otwarte (przelotowe) 
- ze stopem (blokujące wodę)

Szybkozłącza otwarte i ze stopem

Złączki otwarte służą do mocowania z przyłączem kranowym. To połączenie zapewnia swobodny przepływ wody po odkręceniu zaworu. Można użyć jej również na końcu węża jednak ta metoda nie należy do zbyt oszczędnych rozwiązań ponieważ w momencie wypięcia urządzenia zraszającego woda wciąż będzie wylewać się z szybkozłączki. W ten sposób zmarnujemy dużą ilość wody. Lepszym sposobem jest więc zamontowanie szybkozłącza ze stopem na końcu węża. Umożliwia ona przepływ wody tylko w momencie podłączonego urządzenia zraszającego. Gdy je wypniemy z systemu wodnego szybkozłącze zatrzyma przepływ wody. To rozwiązanie pozwala na znaczną oszczędność wody oraz daje możliwość łatwego przepinania urządzeń zraszających.

Łączniki i trójniki

ŁącznikŁącznik szybkozłączy to prosty nypel który umożliwia podłączenie ze sobą dwóch węży ogrodowych. Z jego pomocą połączysz ze sobą dwa szybkozłącza w różnych konfiguracjach np. złączka otwarta + łącznik + złączka otwarta lub złączka stop + łącznik + złączka otwarta.

Zalety łącznika:
- pozwala w łatwy i szybki sposób połączyć dwa węże zakończone szybkozłączkami
- pozwala tworzyć rozbudowany system wodny
- pasuje do złączek: 1/2, 5/8 i 3/4 cala
- materiał: mosiądz 

 

 

 

System wodny z trójnikiem pozwala w prosty sposób rozdzielić wodę. Daje możliwość nawadniania w dwóch miejscach na raz. Z jednej strony zraszacz ogrodowy może nawadniać naszą murawę, a my w tym samym czasie możemy podlewać nasze uprawy lub rabatę kwiatową przy pomocy prądownicy lub pistoletu zraszającego.

Zalety trójnika:- każda strona zakończona wejściem na szybkozłącze lub opaskę zaciskową
- pozwala tworzyć rozbudowany system wodny
- pasuje do złączek: 1/2, 5/8 i 3/4 cala
- materiał: mosiądz 

 

 

 

Węże zraszające i pocące

Wąż zraszający (tryskający) to znakomite rozwiązanie do regularnego podlewania przydomowych rabat oraz ogródków. Jego kanały nawadniające można skierować w górę – fontanna będzie podlewać liście lub w dół – nawadnianie systemu korzeniowego. To rozwiązanie oszczędza wodę i czas poświęcony na podlewanie.

Wąż tryskający

Jeśli jednak interesuje nas precyzyjnie nawadnianie roślin przy maksymalnej oszczędności wody to warto użyć w naszym ogrodzie węża nawadniającego. Można poprowadzić go pod powierzchnią gruntu lub pośród roślin. Umieszczone w nim otwory stopniowo uwalniają kropelki wody nawadniając korzenie roślin. Wąż pocący dostarcza wodę roślinie bez ryzyka poparzenia nawet w czasie dużych upałów gwarantując oszczędność wody aż do 70%.

Wąż pocący

Zraszacze ręczne

Zraszaczy ręcznych jest wiele i nie ma jednej odpowiedzi na podstawowe pytanie który z nich jest najlepszy? Każdy znajdzie odpowiedni dla swoich potrzeb. W ofercie naszego sklepu znajdują się profesjonalne produkty do nawadniania oraz te przeznaczone dla amatorów. Oto podstawowe kategorie zraszaczy ręcznych:

Prądownica zraszająca

1. Prądownica zraszająca to najprostszy zraszacz ogrodowy. Przy jej użyciu z łatwością podlejesz rośliny lub umyjesz narzędzia ogrodnicze. Posiada płynną regulację strumienia wody (od delikatnej mgiełki po centralny mocny strumień). W ofercie naszego sklepu znajdują się wersje wykonane z tworzywa o podwyższonej wytrzymałości lub mosiądzu.

 

 

 

 

 

 

2. Pistolet jednostrumieniowy to urządzenie o profilowanej rękojeści. Większość z nich posiada regulację strumienia wody (pełny strumień, lekki strumień, mgiełka, całkowite zamknięcie) oraz wygodną blokadę spustu, która umożliwia ciągłą pracę pistoletu szczególnie przydatną podczas długiego podlewania.

 

 

 

 

 

 

Pistolet zraszający wielodrożny3. Pistolet wielodrożny to niezastąpione urządzenia zraszające do użytku w ogrodzie. Posiadają wiele regulacji. Niektóre z nich takie jak pistolet zraszający Khayner Garden X841P-9R posiadają aż 9 trybów zraszania. Należą do nich: strumień delikatny, strumień stożkowy, strumień wąski mocny, mgła, strumień płaski poziomy, strumień płaski pionowy, strumień pełny, strumień pół-pełny, prysznic.

 

 

 

 

 

Zraszacze stacjonarne – stawiane

Zraszacz stacjonarny

Zraszacze obrotowe umiejscowione są na solidnej podstawie, która gwarantuje pełną stabilność podczas nawadniania. Dysze zraszające są w nich regulowane co daje możliwość zmiany kąta położenia. Ich zaletą jest duża mobilność ruchowa - w łatwy sposób można przesunąć go w kolejne miejsce trawnika przeciągając wąż po ogrodzie.

 

 

 

 

Zraszacz wbijany

Zaletą zraszaczy wbijanych jest fakt, że mogą one pozostawać na jednym miejscu przez długi czas. Dodatkowo w miejscu zraszacza nie żółknie trawa co może się zdarzyć w przypadku zbyt długiego przebywania zraszacza stawianego bez przemieszczenia go. Są one dwu oraz wieloramienne. Z łatwością można ustawiać w nich dyszę, pod jakim kątem będzie wylewać się woda. Ta funkcja umożliwia zmianę obszaru nawadniania oraz jego obfitość.

Zraszacze

Zraszacz pulsacyjny idealnie nadaje się do nawadniania określonego sektora. Maksymalna wielkość sektora przy użyciu ograniczników wynosi 270 stopni. Jeśli jednak zajdzie potrzeba zraszania całego okręgu wokół zraszacza wystarczy zwolnić jedynie specjalną zawleczkę.

 

Więcej informacji o tym jak dobrać złączki do węża ogrodowego znajdziesz w filmie naszego zaprzyjaźnionego ogrodnika Pana Wiesia:

Wysyłamy
Płatności