Zimowe przycinanie drzew oraz krzewów Data dodania:

Pierwsze miesiące nowego roku to okres, w którym rośliny stopniowo wybudzają się ze snu zimowego. Każdy ogrodnik z utęsknieniem patrzy na swój ogród. Odczuwa brak przebywania w nim oraz tęskni za pracą w swoim przydomowym zaciszu, której efekty cieszą jego oczy wiosną, oraz latem. Planuje pracę w ogrodzie, rozmyśla nad jego przemianą lub zagospodarowaniem miejsca dla nowych roślin. Styczeń to mroźny miesiąc, w którym nie zalecamy wykonywać prac w ogrodzie oraz cięcia roślin. Nie oznacza to jednak braku zajęć dla ogrodnika w tym miesiącu. Pierwszy miesiąc nowego roku to dobry czas, aby zadbać o swoje narzędzia ogrodnicze. Wyczyszczone i naostrzone nożyce do gałęzi oraz sekatory pozwolą na sprawną pracę w następnej części sezonu. Jeśli jednak twój sprzęt jest już mocno wysłużony, zastanów się nad doborem nowych narzędzi tak, aby twoja praca była szybka i przyjemna, gdy nadejdzie odpowiedni moment.

 

 

Spis treści

  1. Co przycinać w lutym?
  2. Narzędzia do przycinania
  3. Nożyce do gałęzi
  4. Sekatory

Co przycinać w lutym?

W lutym, gdy na zewnątrz panują już lepsze warunki a twoje narzędzia czekają gotowe do pracy możesz zaplanować pierwsze cięcia roślin w ogrodzie. W czasie gdy rośliny nie mają jeszcze liści łatwiej wykonać cięcia prześwietlające oraz odmładzające. Pamiętaj, aby wykonywać tę pracę w suchy bezmroźny dzień a miejsca po cięciu oraz inne widoczne rany na drzewach odpowiednio zabezpieczyć używając maści ogrodniczej. W szybkim czasie zaschnie oraz utworzy ochronną barierę dla rośliny. W lutym możemy zacząć przyciąć:

 

  1. Duże drzewa – cięcie prześwietlające lub odmładzające - tworzenie odpowiedniego kształtu koronie drzewa.
  2. Drzewa owocowe: jabłoń, gruszę, śliwę - usuwamy wszystkie chore oraz zbyt mocno krzyżujące się pędy. Przycinanie zwiększa ilość młodych pędów i przyczynia się do większej ilości pędów owoconośnych.
  3. Krzewy owocowe: agrest porzeczka maliny, jagoda - cięcie prześwietlające. Polega na usunięciu wszystkich pędów które utrudniają dopływ światła do wnętrza krzewu.
  4. Winorośl - przycinanie w zależności od przebiegu pogody należy wykonać przed rozpoczęciem okresu wegetacji.

Narzędzia do przycinania

Profesjonalne narzędzia ogrodnicze to gwarancja dobrze wykonanej pracy w ogrodzie. Prawidłowo dobrane nożyce ogrodowe oraz sekator to duża wygoda pracy, oszczędność czasu i odpowiednia precyzja w działaniu. Dobry sprzęt to także większa gwarancja ochrony przed chorobami dla twoich roślin ponieważ wykonywane cięcia są ostre i nie zostawiają poszarpanych końców w miejscu wykonywanego cięcia. W ofercie naszego sklepu znajdziesz:

 

Nożyce do gałęzi

 

1. Nożyce do gałęzi z ostrzem mijającym

Posiadają ramiona wykonane z aluminium o podwyższonej wytrzymałości zakończone antypoślizgowymi uchwytami. Nożyce z mechanizmem dźwigniowym zwiększają siłę cięcia. Przeznaczone są do cięcia żywych gałęzi. Ich ostrze mijające (nożycowe), którego tylko jedna strona jest ostra i służy do cięcia, a zadaniem drugiej jest przytrzymanie gałęzi podczas cięcia.

 

Wymiary:
- długość: 750 mm
- długość ramion: 635 mm
- długość ostrza: 100 mm
- maksymalna średnica cięcia: 40 mm

Nożyce do gałęzi proste gardenMAX

 

2. Nożyce do gałęzi - kowadełkowe

Posiadają profilowane ostrze tnące z doskonałej jakości stali wysokowęglowej oraz stalnicę, na której opiera się ostrze. Nożyce kowadełkowe z dużą estetyką i precyzją odcinają gałąź. Przeznaczone są do cięcia grubych, twardych oraz suchych gałęzi.

 

Wymiary:
- długość narzędzia: 765 mm
- długość ramion: 665 mm
- długość ostrza: 77 mm
- maksymalna średnica cięcia: 45 mm 

Nożyce do gałęzi - kowadełkowe gardenMAX

 

3. Nożyce do gałęzi z przegubem

Ich konstrukcja pozwala obciąć gałąź bez użycia wielkiej siły podczas cięcia. Posiadają teleskopowe ramiona wyposażone w 6 pozycyjny system regulacji długości roboczej ramienia.

 

Wymiary:
- długość narzędzia: 685 - 1025 mm
- długość ramion: 590 - 920 mm
- długość ostrza: 90 mm
- maksymalna średnica cięcia: 40 mm 

Nożyce do gałęzi z przegubem gardenMAX

 

4. Nożyce do gałęzi z mechanizmem zapadkowym

Nożyce z mechanizmem zapadkowym zwiększającym siłę i możliwości cięcia podczas kolejnych pełnych ruchów ramionami gdy ostrze sekatora zagłębia się w gałąź aż do momentu jej odpadnięcia. Ergonomiczna rękojeść z utwardzanej pianki i tworzywa sprawia, że nożyce trzyma się pewnie, a wykonywane cięcia są nadzwyczaj precyzyjne. Przeznaczone do cięcia grubych gałęzi.

 

Wymiary:
- długość narzędzia: 685 - 1025 mm
- długość ramion: 580 - 915 mm
- długość ostrza: 82 mm
- maksymalna średnica cięcia: 45 mm

Nożyce do gałęzi z mechanizmem zapadkowym gardenMAX

 

Sekatory

 

1. Sekator nożycowy - prosty

Wygodny sekator do pielęgnacji roślin. Jego długie i proste ostrze tnące gwarantuje doskonałą precyzję w działaniu. Jest lekki i bardzo wytrzymały dzięki profilowanej rękojeści z wysokiej klasy aluminium, która dodatkowo powleczona została utwardzaną pianką.

 

Wymiary:
- długość: 195 mm
- długość ostrza: 58 mm
- maksymalna średnica cięcia: 12 mm

Sekator nożycowy - prosty gardenMAX

 

2. Sekator z ostrzem mijającym

Sekator o klasycznej i sprawdzonej konstrukcji. Przeznaczony do przycinania i pielęgnacji kwiatów oraz zielonych i półzdrewniałych gałęzi. Posiada wbudowany mechanizm bezpieczeństwa do blokady ostrza.

 

Wymiary:
- długość narzędzia: 215 mm
- długość ostrza: 60 mm
- zakres cięcia: 20 mm

Sekator z ostrzem mijającym Khayner Garden

 

3. Sekator kowadełkowy

Sekator posiada jedno ostrze oraz stalnicę, na której się opiera. Doskonale sprawdza się na twardych oraz suchych gałęziach. Mechanizm blokujący zabezpiecza ostrza oraz umożliwia bezpieczne przechowywanie i transport. Dodatkowo posiada pasek na nadgarstek, który ułatwia noszenie.

 

Wymiary:
- długość narzędzia: 197 mm
- długość ostrza: 40 mm
- średnica cięcia: 20 mm

Sekator kowadełkowy Khayner Garden

 

 

Sprawdź film dotyczący doboru nożyc do gałęzi naszego zaprzyjaźnionego ogrodnika Pana Wiesia:

 

Wysyłamy
Płatności