Garść porad: uprawa własnych warzyw Data dodania:

Jeśli zdecydujesz się rozpocząć własną uprawę warzyw zacznij od sprawdzenia które z nich należy siać na zewnątrz ( wysiew prosto do gruntu), a co wewnątrz ( w pojemnikach, mini-szklarenkach). Forma wysiewu zależy od tego, jakie warzywa będziemy chcieli zasadzić, ponieważ niektóre rośliny dużo lepiej i szybciej kiełkują w warunkach domowych niż na zewnątrz. Kiedy roślina wykiełkuje i osiągnie odpowiednią wielkość wtedy można przesadzić ją na stałe miejsce do gruntu. Niektóre z warzyw posiadają długi okres wegetacji. W warunkach naszego klimatu gdzie sezon jest krótki oznacza to że niektóre z nich nie zdążyłyby zaowocować lub wydały swój plon bardzo późno. Przygotowanie rozsad i wyhodowanie młodych sadzonek oraz wysadzenie ich do gruntu, gdy zrobi się ciepło pozwala skrócić okres oczekiwania na owoce. Dodatkowo samodzielne przygotowanie rozsad pozwala zaoszczędzić fundusze, gdyż jest o wiele tańsze niż zakup młodych sadzonek.

 

Jak przygotować rozsadę?

Do siewu nasion w pomieszczeniu najlepiej użyć małej szklarenki, która doskonale nadaje się na domowy parapet. Jej zaletą jest fakt, że zawiera ona od razu doniczkę, kuwetę, przykrywkę oraz dobrej jakości podłoże, dzięki czemu można od razu zacząć wysiew nasion.

Wysiew nasion do gruntu

Pierwszy siew nasion wprost do gruntu można rozpocząć w marcu. Należy jednak zwrócić uwagę, aby zrobić to dopiero w odpowiednim momencie, gdy warunki będą sprzyjające. Jeśli dokonujemy siewu bezpośrednio w gruncie dobrze jest zaopatrzyć się w etykiety rabatowe oraz niezmywalny marker. Kiedy nasiona wykiełkują ułatwi nam to identyfikację poszczególnych odmian.

Nasiona na taśmie

Dla osób, które chcą wysiać nasiona w szybki sposób polecamy specjalnie przygotowany zestaw nasion na taśmie. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących ogrodników, ponieważ ułatwiają one siew w każdych warunkach. Nasiona umieszczone są w odpowiedniej ilości oraz odstępach od siebie a taśma, na której zostały umieszczone ulega naturalnej biodegradacji po kilkukrotnym podlaniu wodą.

 

Więcej informacji na temat rozsad znajdziesz w filmie naszego zaprzyjaźnionego ogrodnika Pana Wiesia:

Wysyłamy
Płatności