Trawnik – najczęściej zadawane pytania Data dodania:

Podczas planowania ogrodu jednym z jego podstawowych elementów jest trawnik. Stanowi on funkcję reprezentacyjną w każdym ogrodzie. Wszyscy marzą, aby stał się on pięknym zielonym dywanem w każdym fragmencie ogrodu. Jednak aby tak się stało należy włożyć w to wiele wysiłku i pracy, a także mieć odpowiednią wiedzę. Przed jego założeniem warto dowiedzieć się podstawowych informacji dotyczących zakładania, siewu oraz pielęgnacji. Pozwoli to uniknąć błędów, które w późniejszym procesie mogą być trudne lub nawet niemożliwe do wyeliminowania skutkując koniecznością zakładania trawnika od nowa. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów zarówno przed, jak i po założeniu trawnika.

1. Jak się zorientować, że gleba na której chcę założyć trawnik jest ciężka lub lekka?
Najprostszą metodą na rozpoznanie rodzaju podłoża jest obserwacja gleby po deszczu. Jeśli woda szybko się wchłania – jest przepuszczalna. Jeśli zaś pojawiają się kałuże, woda długo stoi w miejscu – gleba jest ciężka i wymaga rozluźnienia.

2. Kiedy lepiej założyć trawnik – wiosną czy jesienią?
Termin zakładania nowego trawnika to kwestia indywidualnego podejścia. Jednak za najlepszy moment do wysiewu uznaje się dwa okresy: jesienny (od września do października) gdy ziemia pozostaje ciepła po całym sezonie letnim oraz wiosenny (od połowy kwietnia do końca maja). Tu najlepiej poczekać aż miną przymrozki. Kluczową kwestią pozostaje odpowiednia pielęgnacja.

3. Jakie pH powinna mieć gleba na której rośnie lub powstanie trawnik?
Optymalnym współczynnikiem pH dla trawnika jest przedział między 5,5 – 6,5. W sytuacji, gdy pH jest większe niż 6,5 należy użyć nawozu zakwaszającego aby uregulować pH gleby do optymalnego poziomu. Jeśli gleba jest zakwaszona pH<5,5 powinno wykonać się zabieg wapnowania, aby poprawić jakość podłoża.

Siew trawy4. W jaki sposób wysiać nasiona?
Nasiona traw można wysiać ręcznie. Chcąc uzyskać większą precyzję oraz wygodę przy wysiewie na większych terenach zaleca się skorzystanie z siewnika ogrodowego. Dobrą techniką siewu jest podział nasion na połowę stosując siew krzyżowy - jedna połowa nasion wzdłuż terenu, a druga w poprzek.

5. Czy muszę po wysianiu przygnieść nasiona traw do ziemi?
Tak, po wysianiu należy przygnieść nasiona, aby wbiły się w glebę i mogły z niej wykiełkować. W sytuacji, gdy zapomnimy o tej czynności nasiona staną się narażone na wydziobanie przez ptaki, wypłukanie przez wodę podczas deszczu lub na rozwianie ich przez wiatr.

6. Czy długo muszę czekać aż trawa wykiełkuje?
Na czas kiełkowania nasion wpływa wiele czynników jak m.in. termin siewu, jakość podłoża, temperatura oraz wilgotność, a także odpowiednia pielęgnacja. Z uwagi na bogaty skład naszych mieszanek każdy z rodzajów nasion posiada swój czas kiełkowania. Po założeniu trawnika pierwsze nasiona w optymalnych warunkach powinny zacząć kiełkować w okresie od 3-7 dni. Cały proces wzrostu trawy może trwać nawet do 4 tygodni. Zalecamy więc cierpliwość (zwłaszcza podczas wysiewu wczesną wiosną i późną jesienią) oraz odpowiednią pielęgnację. 

7. Kiedy lepiej podlewać trawnik - rano czy wieczorem?
Zarówno poranne godziny jak i wieczór, gdy słońce jest nisko to dobry czas na nawadnianie trawnika tak, aby woda mogła dobrze wchłonąć się w glebę. Podlewając trawnik w tym czasie unikniemy ryzyka poparzenia źdźbeł trawy spowodowanych wysoko operującym słońcem. 

8. Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawnika?
Gdy trawa osiągnie wysokość powyżej 10cm należy wykonać pierwsze koszenie trawnika. Spowoduje ono wyrównanie trawy na całej powierzchni oraz pobudzi trawnik do gęstszego zadarniania się.

Pierwsze koszenie trawnika

9. Co to znaczy, że trawnik jest na miejsca średnio-intensywnie użytkowane?
Mieszanki traw na miejsca średnio-intensywnie użytkowane to nasiona, które zniosą podstawowe funkcje użytkowe trawnika. Po tym trawniku można swobodnie się poruszać, ponieważ poradzi sobie z ugniataniem, wytrzyma zabawę dzieci czy biegające po nim zwierzęta.

10. Jakie są powody występowania mchu na trawniku?
Powodami występowania mchu mogą być:
- zbyt duże zacienienie terenu
- niewłaściwe pH gleby (gleba zbyt kwaśna <5,5 pH)
- niewystarczające nawożenie gleby
- zbyt długotrwałe nawodnienie (kałuże na trawniku)

11. Której mieszanki użyć do odnowienia starego trawnika?
Jeśli pamiętamy jakiego rodzaju nasion użyliśmy podczas zakładania trawnika warto użyć tych samych, aby trawnik wyglądał jednolicie. W sytuacji, gdy nie wiemy jakiej mieszanki użyliśmy dobrze skorzystać ze specjalnej mieszanki Trawnik Regeneracyjny. To połączenie nasion traw idealnych do odbudowy zniszczonego trawnika z dawką specjalistycznego nawozu.

12. Na jakiej głębokości położyć siatkę na krety?
Siatkę na krety powinno umieścić się na głębokości 10-15 cm. Dzięki temu krety nie będą w stanie wykopać dołka tak, aby wypchnąć ziemię na powierzchnię trawnika.

Kret

13. Komu można polecić trawnik wolno rosnący?
Mieszanka traw Trawnik wolno rosnący to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy nie posiadają wystarczającej ilości czasu do pielęgnacji trawnika. Charakteryzuje się powolnym i niskim odrostem, dzięki czemu nie wymaga częstego koszenia. Jest mieszanką o zastosowaniu uniwersalnym więc dobrze sprawdzi się w miejscach okresowo zacienionych oraz wystawionych na mocne nasłonecznienie.

14. Dlaczego jest tak dużo różnych mieszanek traw?
Każda mieszanka traw różni się od siebie składem nasion. Ich różnorodność i duża możliwość wyboru sprawia, że każdy klient może w precyzyjny sposób dobrać nasiona do swoich preferencji tak, aby odczuć pełnię satysfakcji z założonego trawnika.

15. Trawa na skarpę - jaką wybrać?
W naszym sklepie posiadamy w ofercie specjalistyczną mieszankę traw: Mieszanka autostradowa. To wieloskładnikowa mieszanka do obsiewu pasów drogowych, poboczy, skarp, wysypisk oraz hałd. Znakomicie radzi sobie na tak trudnych stanowiskach a do tego stabilizuje i wiążę podłoże, zmniejszając ryzyko osuwania się. W przypadku mniejszych skarp lub mniej pochyłych terenów można wykorzystać inną mieszankę która cechuje się mocnym systemem korzeniowym: Trawa na tereny suche.

Wysyłamy
Płatności