Sadzenie jesiennych cebul kwiatowych Data dodania:

Dlaczego niektóre cebulki sadzi się jesienią?

Wiele cebul ogrodowych – hiacynty, krokusy, narcyzy tulipany - do zakwitnięcia wiosną potrzebują okresu przechłodzenia. Kiedy wiosną ziemia rozmarza i staje się coraz cieplejsza, pobudza to cebule do kwitnienia. Gdyby te cebule wsadzić do gruntu dopiero wiosną, brak przechłodzenia spowodowałby, że cebule zaczęły by rosnąć wypuszczając liście zamiast kwiatów.

Kupuj grupami – po kilkanaście cebulek

Mimo ogromnej obfitości i wyboru cebulek w centrach ogrodniczych lepszym rozwiązaniem jest kupowanie po kilkanaście cebulek tej samej odmiany – wiosną w ogrodzie zauważa się wtedy piękne kolorowe, barwne plamy kwiatów. Sadzenie pojedynczych cebulek różnych odmian nie daje żadnego efektu, a różna wysokość roślin oraz termin kwitnienia powodują, że na rabacie nie ma efektu barwnego i trudno o bukiet do wazonu.

Kiedy sadzić cebulki kwiatowe?

Terminy sadzenia cebul kwiatowych są różne. Wynika to z tego, że cebulka musi się zakorzenić i przygotować do zimowania, a czas ten jest różny. Kalendarz sadzenia cebulek powinien wyglądać tak, że najwcześniej – w sierpniu sadzimy lilię św. Józefa. Zimowit jesienny posadzony w sierpniu zakwita jeszcze tej samej jesieni. Szachownice cesarskie, narcyzy – od sierpnia do września. Od września zaczyna się okres sadzenia reszty cebul i trwa aż do października. Są to standardowe okresy sadzenia, ale w związku ze zmianami klimatu – późnymi i cieplejszymi zimami – niektóre cebulki, zwłaszcza krokusów, tulipanów, można sadzić nawet w listopadzie, jak to mówią ogrodnicy – dopóki ziemia nie zamarznie.

Jak sadzić cebulki?

Wyjątkiem jest tu na pewno lilia św. Józefa, która sadzi się na głębokości 3-5 cm. Przy sadzeniu reszty cebulek obowiązuje zasada – trzy wysokości cebulki. Jeśli cebulka tulipana ma 3 cm wysokości, to należy ja posadzić na głębokości 9 cm. Do sadzenia pojedynczych, małych cebulek można wykorzystać małą łopatkę lub pikownik. Dla ochrony przed nornicami przy sadzeniu cebulek grupami można wykorzystać specjalne koszyczki. Nie gwarantują 100% ochrony, ale tam gdzie je zastosowano, wiosną kwitnie w ogrodzie zdecydowanie więcej kwiatów.

Krokusy w trawniku

Do sadzenia krokusów w trawniku najbardziej nadają się odmiany botaniczne. Dają mniejsze kwiaty od krokusów ogrodowych, za to poprzez ich niską rozetę liściową, udaje im się uniknąć ostrzy kosiarki do trawnika. W przypadku posiadania krokusów w trawniku pierwsze koszenie można nieco opóźnić, a wysokość koszenia ustawić o 1-2 cm wyżej.

Czy cebule kwiatowe trzeba wykopywać co roku?

Niektóre cebulki mogą już zostać w gruncie na lata – lilie, krokusy, szachownice, jaskry. Aby cieszyć się bujnymi kwiatami cebulki narcyzy, tulipanów, hiacyntów dobrze jest w czerwcu-lipcu wykopać, przesuszyć cebulki i posadzić na nawo. Zmiana miejsca sadzenia wpłynie na ich zdrowotność.

Piętrowe sadzenie cebul kwiatowych - obejrzyj odcinek z poradami Pana Wiesia:

Wysyłamy
Płatności