Sadzenie drzew owocowych z odkrytym korzeniem Data dodania:

Jesień to najlepszy czas sadzenia krzewów i drzew z odkrytym korzeniem. Październik i listopad to miesiące, kiedy w centrach ogrodniczych jest największy wybór drzew i krzewów owocowych, ale  wczesna wiosna jest też możliwym okresem na takie nasadzenia. Poniżej kilka zasad, jak sadzić rośliny z gołym korzeniem. 

Zakup

W centrum ogrodniczym, drzewa z odkrytym korzeniem przeznaczone do zakupu nie powinny mieć liści, ewentualnie kilka pojedynczych, żółtych. Duża ilość jeszcze zielonych lub lekko-żółtych liści może świadczyć o tym, że drzewka w szkółce nie zakończyły wegetacji w tym sezonie. Nie jest to dobry objaw. Jeśli jesień będzie ciepła, zaburzy to cykl wegetacyjny i w nowym miejscu mogą dalej rosnąć. Kiedy nadejdzie zima - przemarzną. Każda sadzonka musi mieć paszport, wyglądać na zdrową, mieć proporcjonalną wielkość systemu korzeniowego w stosunku do reszty drzewka. 

Przygotowanie rośliny do sadzenia

Przed posadzeniem należy namoczyć korzenie drzewka w pojemniku z wodą przez 8-12 godzin. Przed sadzeniem trzeba dokonać przeglądu systemu korzeniowego i w razie potrzeby dokonać jego korekty. Usunąć sztywne, suche korzenie, a zbyt długie w stosunku do innych - skrócić.

Przygotowanie podłoża

Dół do posadzenia drzewka powinien być o ½ szerszy niż średnica korzeni. Głębokość należy dostosować do wysokości podkładki – miejsce szczepienia musi pozostać nad powierzchnia gleby. Wykopaną ziemię można lekko wymieszać z niedużą ilością kompostu lub obornika granulowanego. Do zasypania dołu z korzeniami drzewka, nie zaleca ani mocnego wzbogacania ziemi, ani stosowania innej niż ta, która została wykopana. Ma to związek z prawidłowym rozrostem korzeni w glebie. Jeśli ziemia, którą przysypie się korzenie będzie zbyt żyzna, korzenie nie będą rozrastały się prawidłowo, - w szerz, a tylko w obrębie tej gleby. Drzewo będzie rosło słabo i niestabilnie.

Sadzenie i podlewanie

Po usypaniu na środku dołu niewielkiego kopczyka i sprawdzeniu, czy miejsce szczepienia pozostanie odkryte, układamy korzenie i zasypujemy dół lekko ugniatając kolejne porcje ziemi. Stawanie w dołku i udeptywanie może doprowadzić do oberwania korzeni, a w konsekwencji zniszczenia sadzonki. Wokół pnia trzeba utworzyć wgłębienie zatrzymujące wodę, którą będziemy podlewać drzewko, aby nie rozlewała się na teren działki. Tak posadzone drzewko ma bardzo duże szanse, że jeszcze jesienią system korzeniowy zacznie się rozrastać, a wraz z wiosną drzewo zacznie cykl wegetacyjny.

Więcej informacji znajdziesz w filmie Pana Wiesia:

Wysyłamy
Płatności