Początek września to czas, aby zacząć przygotowywać trawnik do zimy. Odporność na mróz oraz brak wody w czasie zimy, zapewni kilka zabiegów, które należy rozpocząć u schyłku lata. Wiąże się z tym grabienie liści, koszenie oraz nawożenie specjalnymi nawozami.
Grabienie liści
Tam gdzie w okolicy trawnika rosną drzewa liściaste, ważnym zabiegiem jest bieżące usuwanie liści z murawy. Pozostawienie ich dłuży czas na trawniku, szczególnie, kiedy jesień jest zimna i mokra, może spowodować żółknięcie trawy pod nimi, a w skrajnych przypadkach jej gnicie. Do grabienia liści na trawniku służą delikatne grabie plastikowe o zębach z tworzywa sztucznego lub grabie bambusowe, których zęby to wygięte na gorąco kawałki pędu bambusa. Wyjątkowo lekkie i nie czyniące darni szkody w czasie pracy. Odpowiednie będą również grabie metalowe rozsuwane. Do grabienia liści można je maksymalnie rozsunąć.
Koszenie trawnika
Źdźbła trawy w trawniku pozostawionym na zimę powinny mieć długość 4-5 cm. Zbyt krótkie odsłonią warstwę korzeniową i przy bezśnieżnej zimie mogą doprowadzić do przemarznięcia korzeni. Zbyt długie, będą się załamywać, a to może być przyczyną i wystąpienia pleśni śniegowej i gnicia trawy. Dlatego trawnik należy kosić, utrzymując wysokość 4-5 cm, aż do wystąpienia przymrozków.
Wertykulacja jesienna - czy jest potrzebna?
Wertykulacja jesienna nie jest obowiązkowym zabiegiem agrotechnicznym w trawniku. Można ją wykonać, ale nie później niż w pierwszej połowie września. Obowiązkowo należy wykonać ją wiosną.
Nawożenie nawozami jesiennymi
Nawozy jesienne zastosowane od końca lata (wg instrukcji na opakowaniu) hamują wegetację traw. Tak nawiezione trawy w czasie zimy są odporne na mróz i brak dostępu do wody w glebie. Nawozy jesienne występują w dwóch istotnych odmianach – nawozy bezazotowe oraz zawierające niewielką ilość azotu. Jeśli w składzie nawozu jest azot (N), czyli zawiera NPK, to stosujemy go od końca sierpnia. Jeśli w składzie jest tylko fosfor (P) i potas (K), to nawożenie tym nawozem (PK) najlepiej zacząć od końca września.
Ważnym zabiegiem, wykonywanym mniej więcej co cztery lata, jest wapnowanie gleby. Na glebach lekkich stosujemy dolomit lub kredę, na średnio-ciężkich i ciężkich kredę lub wapno nawozowe, albo tlenkowe. Tak przygotowany trawnik z powodzeniem przetrwa niesprzyjający okres, uodporniony na niekorzystne warunki pogodowe.