Od jakiegoś czasu coraz większa popularność zdobywa uprawa pomidorów na balkonach i tarasach. Z drugiej strony producenci akcesoriów ogrodniczych opracowują nowe technologie ich uprawy, aby pomidory na balkonie były równie piękne i smaczne, jak te z ogrodu. Dzięki temu uprawa pomidorów w donicach jest łatwa, a efekty zaskakujące.
Miejsce
Pomidory mogą być uprawiane na tarasach i balkonach w donicach oraz skrzyniach. Aby owoce były słodkie i mocno wybarwione potrzebują słońca, więc pojemnik z roślinami musi stać w słonecznym miejscu. Ze względu na dość duży system korzeniowy i samą roślinę do ich uprawy nie nadają się małe doniczki oraz skrzynki balkonowe do sadzenia kwiatów typu pelargonie, surfinie. Najlepiej sprawdzą się tu duże, głębokie na około 30cm skrzynie lub donice. Niektóre modele donic takie jak Doniczka do uprawy pomidorów, posiadają zintegrowane podpory, specjalnie zaprojektowane do uprawy pomidorów. Dzięki nim nie potrzeba już dokupywać podpór do podtrzymywania wysokiego, ale wiotkiego pędu pomidora.
Podłoże
Pomidory najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej glebie o odczynie lekko kwaśnym, pH 5,5 - 6,5. Do sadzenia można wykorzystać tu ziemię pod warzywa, tzw. podłoże warzywne, ale i w ziemi uniwersalnej rośliny bardzo dobrze sobie poradzą.
Odmiany pomidorów
Do uprawy w donicach nadają się wszystkie odmiany pomidorów gruntowych, choć największą popularnością, ze względu na walory dekoracyjne cieszą się odmiany koktajlowe. Małe pomidorki, w zależności od odmiany, mogą mieć kolor czerwony lub żółty, kształt owalny, podłużny lub gruszkowaty. Tak więc tylko nasze własne upodobania decydować będą, jakie odmiany pomidorów zostaną posadzone w donicach. W centrach ogrodniczych można kupić odmiany specjalnie polecane do tzw. „uprawy balkonowej”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby do hodowli balkonowej wybrać odmianę o dużych owocach, np. „Bawole serce”.
Sadzenie pomidorów
Sadzonki możemy wyhodować sami z nasion (wtedy nasiona wysiewa się w marcu na rozsadniki), lub kupujemy w centrach, sklepach ogrodniczych. Na jednym metrze kwadratowym nie powinno rosnąć więcej roślin jak cztery. Wybieramy rośliny dorodne, o mocnym, zielonym kolorze liści. Wielkość sadzonek, w zależności od odmiany, może różnić się od siebie wielkością. Sadzimy głębiej, niż rosły w doniczkach rozsadowych, gdyż z zasypanego pędu wyrosną dodatkowe korzenie.
Pielęgnacja
W miarę wzrostu rośliny będą potrzebować podpór. Mogą to być konstrukcje w postaci graniastosłupów (Podpora do pomidorów Plantina), prostych tyczek lub świdrów (Podpora do roślin – świder), które podtrzymują pęd na całej wysokości. W czasie wzrostu krzewu, należy usuwać boczne pędy, wyrastające z kątów liści, aby krzew nie rozrastał się na boki. W memencie wydania owoców, część liści zasłaniających grona również można oberwać odsłaniając dojście promieni słonecznych do dojrzewających pomidorów. Około połowy sierpnia, jeśli krzew nadal rośnie, należy przerwa ten proces uszczykując wierzchołek. Spowoduje to zatrzymanie wzrostu i skupienie się rośliny na dojrzewaniu już wykształconych owoców.
Podlewanie pomidorów
Pomidory lubią wilgotną glebę, lecz nie lubią mieć mokrych liści, które często reagują żółknięciem, poza tym łatwiej wtedy o wniknięcie w blaszkę liściową chorób grzybowych. Dlatego pamiętać należy, aby pomidory podlewać wprost do gruntu, nie mocząc liści.
Rękaw do osłony pomidorów
W związku z wrażliwością liści na wodę, aby uchronić je przed deszczem, a zarazem osłonić od wiatru, podnieść temperaturę otoczenia rośliny można zastosować specjalne rękawy. Chronią przed nocnym chłodem, a w okresie dojrzewania owoców przyspieszają proces oraz wpływają na ich jakość. (Rękaw do osłony pomidorów). Szczególnie polecane są, jeśli pojemniki z krzewami pomidorów stoją na niezadaszonych tarasach i balkonach.
Nawożenie pomidorów
Oferta sklepów i centrów ogrodniczych w kwestii nawożenia pomidorów jest stosukowo szeroka. Możemy wybierać między nawozami mineralnymi posypowymi i płynnymi oraz ekologicznymi nawozami organicznymi, również w postaci granulowanej lub płynnej.
Pomidory rosnące w skrzyniach wygodnie jest nawozić nawozem granulowanym mineralnym lub nawozem organicznym. Wystarczy rozsypać odpowiednią dawkę nawozu, lekko przemieszać z ziemią i do następnego nawożenia już tylko podlewać wodą. Do nawożenia pomidorów można również zastosować nawozy mineralne pod warzywa lub uniwersalne, w dawkach opisanych na opakowaniach. Przy niedużej ilości krzewów, dobrym rozwiązaniem jest nawóz krystaliczny do rozpuszczania w wodzie. Taki nawóz stosujemy przy każdym podlewaniu. Płynne nawozy ekologiczne to najczęściej biohumusy dedykowane pod pomidory lub uniwersalne.