Perlit w uprawie roślin Data dodania:

Perlit jest minerałem pochodzenia wulkanicznego. Pod wpływem procesów technologicznych jakim jest poddawany uzyskuje białą barwę, porowaty kształt i niezwykłą lekkość w stosunku do objętości. Jego cechami szczególnymi, ważnymi dla ogrodnictwa jest sterylność i higroskopijność. 

Sterylność oraz chłonność wody sprawia, że perlit wykorzystywany jest do szklarniowych upraw bez użycia gleby. To również cecha dzięki której bez obaw perlit używany jest do ukorzeniania roślin w amatorskich uprawach roślin. 

Ukorzenianie z wykorzystaniem "szkła wulkanicznego", bo tak jest również nazywany perlit, polega na umieszczeniu sadzonki przeznaczonej do ukorzenienia w pojemniku z przepłukanym, wilgotnym perlitem. Do pojemnika wlewa się niedużą ilość wody, aby jej poziom nie sięgał sadzonki – roślinie wystarczy wilgoć z otaczającego ją perlitu. Aby zapobiec nadmiernej transpiracji (odparowaniu wody), roślinę należy przykryć albo wieczkiem pojemnika z perlitem, jeśli takowe posiada lub perforowanym woreczkiem foliowym. Rośliny ukorzenione w perlicie mają mocne, rozkrzewione korzenie, dzięki czemu bardzo łatwo się przyjmują po posadzeniu w ziemi. 

Wykorzystanie perlitu

Perlit bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia specjalistycznych podłoży roślinnych lub rozluźniania gleby, tak doniczkowej jak i ogrodowej. Wtedy objętościowo do ¾ ziemi dodajemy ¼ perlitu. Można proporcjonalnie zmniejszyć ilość perlitu w mieszance, ale nie zaleca się stosować większej ilości niż 30% objętości. Perlit z czasem nabiera coraz większej zdolności wchłaniania wody, co przy przekroczeniu podanej maksymalnej proporcji może się skończyć szybkim przesuszaniem gleby ze szkodą dla rosnących w niej roślin. 

Właściwość retencji wody przez perlit jest bardzo istotna, gdyż w mieszance z glebą zapewnia jej wilgotność. Równocześnie pozostawia miejsce na powietrze, które także jest potrzebne korzeniom do rozwoju. Rośliny posadzone w mieszance gleby i perlitu mają mocniejsze systemy korzeniowe, co przekłada się na zdrowotność i intensywniejszy wzrost części nadziemnej rośliny.

Perlit wymieszany z glebą

Wysyłamy
Płatności