Nawozy zielone jako poplon Data dodania:

Nawozy zielone to nie tylko bardzo dobry sposób na wzbogacenie gleby w próchnicę, ale również cały szereg innych korzyści. Często pełnią rolę poplonów, dzięki czemu ziemia nie zostaje odłogiem, nie ulega erozji. Poprzez swój wzrost hamują rozrost chwastów. Dla gleby są dostarczycielem próchnicy oraz składników pokarmowych dla roślin. Niektóre z roślin stosowane jako nawóz zielony posiadają właściwości fitosanitarne, czyli pomagają w walce ze szkodnikami przebywającymi w glebie.

Kiedy stosować nawozy zielone?

Nawozy zielone można stosować o każdej porze roku, choć najpopularniejszy to okres jesieni – po zbiorach. Można je wysiewać od zbiorów do końca września. Jeśli nawóz zielony złożony jest z roślin ozimych - można je zostawić na zimę i przekopać dopiero wiosną. W pozostałych przypadkach, zagony przekopujemy po osiągnięciu przez rośliny odpowiedniej wysokości. Maksymalnie rośliny na nawóz zielony mogą rosnąć do zakwitnięcia. Zagony przekopujemy na głębokość 15-20 cm.

Jakie rośliny na nawóz zielony?

Na nawóz zielony możemy wykorzystać jeden gatunek lub zastosować mieszankę roślin.

Wzbogacenie gleby w próchnicę: żyto, koniczyna biała i czerwona, facelia.

Wzbogacenie gleby w próchnicę i azot: peluszka, seradela, łubin, wyka, bobik.

Wzbogacenie w próchnicę i walka z nicieniami, drutowcami: gorczyca, rzepik, rzodkiew oleista, gryka.

Odstraszanie gryzoni: nostrzyk biały i żółty.

Stosowanie nawozów zielonych to ekologiczny, prosty i tani sposób na wzbogacenie gleby. Zalecane szczególnie na gleby średnio-ciężkie i ciężkie. Nie bez znaczenia są właściwości fitosanitarne niektórych z nich, oczyszczające glebę z szkodników korzeni. Dzięki nawozom zielonym można wzbogacić glebę w próchnicę, składniki pokarmowe dla roślin, a także oczyścić ze szkodników glebowych.

Wysyłamy
Płatności