Kalendarz ogrodnika: czerwiec Data dodania:

Czerwiec to czas ciepłych dni w kalendarzu a temperatury są już znacznie wyższe niż w poprzednich miesiącach. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację i nawadnianie roślin w ogrodzie. To także miesiąc dużych wzrostów dlatego należy wzbogacać warzywa, owoce oraz kwiaty nawozami, aby dostarczyć im odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju. Ciężka praca w poprzednich miesiącach zaczyna jednak przynosić pierwsze widoczne efekty bowiem czerwiec to również czas pierwszych zbiorów. Wielu ogrodników czekało na ten moment cały rok. Niektóre truskawki, czereśnie oraz poziomki nadają się już do zbioru. W czerwcu nie zapominajmy o naszym trawniku. Należy regularnie go nawadniać oraz kosić, aby mógł prezentować się w pełnej okazałości. Jeśli chcesz polepszyć jego kondycję możesz go również zasilić nawozem a będzie bujnie rósł i pięknie wyglądał. Przy wyższych temperaturach i długotrwałej suszy każda kropla wody jest na wagę złota. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w zbiornik do zbierania deszczówki. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz a zebraną wodę będziesz mógł wykorzystać do podlewania kwiatów i roślin w ogrodzie. Pełną listę prac, jakie czekają na ogrodnika w czerwcu znajdziesz poniżej:

- przycinamy krzewy kwitnące wiosną – forsycje, tawuły, porzeczki krwiste, migdałki,

- na balkonach i tarasach zasilamy rośliny kwitnące,

- usuwamy przekwitłe kwiatostany by nie osłabiały roślin,

- na rozsadniki wysiewany dwuletnie, np. stokrotki, bratki, malwy oraz byliny, np. smagliczki, dzwonki, orliki, ostróżki,

- możemy jeszcze siać ogórki, buraki, sałatę letnią,

- zbieramy owoce truskawek, czereśni, poziomki

- zabezpieczamy owoce na drzewach przed ptakami,

- przycinamy żywopłot, jeśli nie ma gniazdujących w nim ptaków,

- przycinamy niskie żywopłoty, np. bukszpanowe,

- rozkładamy pułapki na ćmę bukszpanową,

- przerzedzamy zawiązki drzew owocowych,

- wyłamujemy pędy boczne pomidorów,

- sadzimy rośliny w pojemnikach,

- zbieramy deszczówkę,

- napełniamy baseny, dbamy o wodę basenową,

- odchwaszczamy grządki,

- regularnie podlewamy rośliny w ogrodzie,

- nawozimy warzywa,

- kosimy trawnik,

- zasilamy trawnik nawozem,

Nie samą pracą żyje człowiek

Ciepłe czerwcowe dni zachęcają również do wielu aktywności. Wśród prac ogrodniczych warto więc znaleźć czas na relaks, by móc w pełni korzystać z pięknej pogody. Dobrze poświęcić chwilę na przyjemny spacer, wycieczkę rowerową lub piknik. Można też wykorzystać ten czas organizując wypad na ryby lub grzybobranie. W ofercie naszego sklepu znajdziesz kurtki przeciwdeszczowe oraz kalosze na wypadek, gdy złapie Cię deszcz. Przydadzą się one nie tylko podczas rekreacji ale również w czasie wielu prac w ogrodzie.

Wysyłamy
Płatności