Jak założyć wrzosowisko? Data dodania:

Wrzosowisko najczęściej kojarzy nam się w wrzosami. Ale do gatunku roślin wrzosowatych należą też jadalne borówki i żurawina, a z ozdobnych: rododendrony, azalie, wrzośce, pierisy, golterie. Jak założyć wrzosowisko, aby rośliny miały odpowiednie warunki i spełniało rolę dekoracyjną? Dowiesz się w tym poradniku. 

Przygotowanie podłoża

Miejsce na wrzosowisko musi być słoneczne. Rośliny wrzosowate to rośliny kwasolubne. Ich optymalnym środowiskiem wzrostu jest kwasowość w zakresie 3,5-5,5 pH. Najlepsza dla ich rozwoju jest gleba próchniczna, przepuszczalna. W celu przygotowania podłoża należy wymieszać torf kwaśny z wierzchnią warstwą podłoża na głębokości ok 15 cm.

Dobór roślin

Wrzosy sadzimy w odstępach ok 30 cm, więc najpierw trzeba ustalić ile sztuk nam potrzeba, czy będą tam rosły tylko wrzosy czy jeszcze inne rośliny – azalie, pierisy itp. Dlatego zakładając wrzosowisko, nie musi ono wyglądać jak płaski teren obsadzony wrzosami. Jeśli jesteśmy już w centrum ogrodniczym, wybór wrzosów do podsadzenia jest niezwykle prosty, ponieważ kupuje się je w okresie kwitnienia, więc w całej okazałości. Do posadzenia, w zależności od wielkości terenu, wybieramy po kilka/kilkanaście sadzonek tej samej odmiany, dla otrzymania plam barwnych na wrzosowisku.

Sadzenie i pielęgnacja

Wrzosy sadzimy na tej samej głębokości, na jakiej rosły w doniczkach. Po posadzeniu, jeśli zachodzi taka potrzeba glebę należy podlać. W kwestii podlewania, dla wrzosów najlepszym rozwiązaniem jest system kropelkowy. Aby zapobiec wzrostowi chwastów, ale i dla celów dekoracyjnych, teren należy wysypać korą drobną-mieloną. Jeśli ktoś chce, może na to wysypać kolorowe zrębki lub grubą korę dekoracyjną. W kolejnych latach przynajmniej raz w roku dobrze jest wysypać wrzosowisko kwaśnym torfem. Wrzosy nie są wymagające pod względem nawożenia, dlatego na ogół wrzosów się nie nawozi.

Wysyłamy
Płatności