Jak wybrać pistolet do podlewania? Data dodania:

Pistolety ogrodowe do wody różnią się rodzajem dysz wyrzucających wodę, dźwignią zaworu, zwaną rączką, regulacjami, materiałami z jakich zostały wykonane oraz ergonomią.

Jedna dysza, czy pistolet zraszający z tarczą

Przy okazjonalnym korzystaniu z węża ogrodowego i małym grodzie do podlewania wystarczy zwykła dysza lub pistolet jednostrumieniowy. Ale dzięki obrotowemu pierścieniowi i tak można uzyskać efekt od zamgławiania aż do jednego mocnego strumienia. Bardzo wygodne w użyciu są pistolety wielostrumieniowe. Dobór odpowiedniego strumienia w zależności od podlewanego obiektu, uzyskuje się obracając tarczą, na której może być nawet dziewięć różnego rodzaju dysz, a co się z tym wiąże dziewięć rodzajów strumieni. Lecz ze względu na skomplikowaną budowę, jego cena na pewno wędzie wyższa.

Pistolet ogrodowy z rączką czy bez?

Naciskając rączkę pistoletu otwieramy zawór wodny. Stopień nacisku na rączkę determinuje ilość wyrzucanej wody. Obracając śrubą regulacyjną można ograniczyć strumień wody przy maksymalnym nacisku na rączkę. W jej okolicy jest też zawleczka, która blokuje zamykanie zaworu, więc pistolet zraszający może pracować bez naciskania. Aby wyłączyć wodę, należy nacisnąć rączkę, zawleczkę przestawić do pierwotnej pozycji i puścić rączkę. Rączka to część, która najczęściej ulega awarii czyniąc pistolet do podlewania bezużytecznym. Dlatego wymyślono specjalną dźwignię, którą otwieramy zawór wody, przesuwając ją kciukiem. Nie ma tu żadnej śruby regulującej ilość wyrzucanej wody, bo to regulujemy samą dźwignią. W tym przypadku nie potrzeba też zawleczek blokujących, bo dźwignia samodzielnie nie wraca do pozycji stop, tylko trzeba ją przesunąć, aby woda przestała się lać.

Dźwignię zamiast rączki posiadają i pistolety zraszające jednostrumieniowe, i pistolety z tarczą

Jakkolwiek pistolet ogrodowy posiadający dźwignię jest mniej awaryjny niż ten z rączką, jednak wielu ogrodników przyzwyczajonych jest do tych „starych”, z rączkami i nie chcą nowości. Poza tym nie dla każdego przesuwanie dźwigni kciukiem jest wygodne.

Plastikowy czy metalowy pistolet zraszający

Tu też kwestia częstotliwości używania – trwalsze na pewno są metalowe pistolety do podlewania, ale są cięższe – dobrze jest sprawdzić jego wagę przed zakupem. Osobom, które delikatnie obchodzą się ze sprzętem, wystarczy dobry pistolet do wody z tworzywa sztucznego. Kto potrzebuje pistolet do wody na budowę, powinien wybrać metalowy.

Ergonomia też ważna

Wyprofilowany uchwyt w wielu egzemplarzach sprawi, że będzie je wygodniej trzymać. Czasem uchwyt dodatkowo wyłożony jest miłym dla dłoni tworzywem. Biorąc powyższe pod uwagę, do okazjonalnego korzystania z węża w zupełności wystarczy pistolet zraszający prosty, plastikowy. Czy jednostrumieniowy czy wielostrumieniowy z tarczą – to zależy od zasobności portfela. Jeśli do częstej pracy w dużym ogrodzie lub zakładzie pracy to raczej metalowy, z tarczą i dźwignią zamiast rączki. W innych przypadkach zależeć to będzie od chęci i możliwości finansowych.

 

Wysyłamy
Płatności