Zabiegi wykonywane wiosną na trawniku, zależą od wielu czynników – warunków pogodowych, jakie panowały zimą, wieku trawnika, gleby na jakiej rośnie.
Wpływ warunków pogodowych w zimie na kondycję trawnika
Zima to trudny okres dla roślin, szczególnie dla trawników. Płytki system korzeniowy, niskie rośliny to cechy, na które bardzo duży wpływ ma śnieg i mróz, a z nim związaną suszę fizjologiczną. System korzeniowy nie może pobrać wody, nie tylko kiedy woda jest zamarznięta, ale również wtedy, kiedy gleba jest bardzo zimna. Jeżeli trawnik jesienią został nawieziony nawozem jesiennym oraz krótko skoszony do ok 4-5cm, susza fizjologiczna nie powinna mu zbytnio zaszkodzić. Trawnik dobrze sobie poradził w zimie, jeśli był pokryty śniegiem. Nie mogło być go zbyt wiele, bo to znów mogło doprowadzić do wystąpienia pleśni śniegowej. Objawia się to jasnymi, dużymi plamami na trawie, często pokrytej strzępkami grzybni pleśni.
Wałowanie - nieobowiązkowe
Jeśli w zimie występowały duże wahania temperatury, dni deszczowe za przemian z mroźnymi zdarza się, że zamarzająca w darni woda odrywa ja od ziemi i unosi na kilka, kilkanaście centymetrów. Widać to na trawniku w formie fal lub wałów, które po dociśnięciu nogą opadają. Kiedy mrozy ustąpią pozostają tak odkształcone, dlatego darń należy docisnąć z powrotem do gleby przy pomocy wału ogrodowego. Jeśli opisane odkształcenia darni nie występują wałowanie jest zbędne.
Usuwanie kretowisk
Wiosna to szczególny okres żerowania kretów w poszukiwaniu pożywienia. Po rozgrabieniu kretowisk dobrze jest podjąć walkę z tymi szkodnikami przy pomocy odstraszaczy emitujących dźwięki lub pułapek. Warto skorzystać też z naturalnych metod sadząc w ogrodzie rośliny odstraszające kreta takie jak: aksamitka, bazylia, czosnek, rącznik, szachownica lub wilczomlecz groszkowy.
Pleśń śniegowa
W przypadku wystąpienia pleśni śniegowej, z zakażonych miejsc należy usunąć całą darń. Przegrabić lub zwertykulować miejsce (przy okazji cały trawnik) oraz wykonać dosiewkę, mieszanką regeneracyjną.
Wertykulacja
Wertykulacja to nacinanie darni nożami, mające na celu usunięcie nagromadzonego filcu, złożonego między innymi z obumarłych źdźbeł, korzeni traw. Utrudnia ona przenikanie wody oraz nawozów w głąb murawy. Wertykulacji nie wykonujemy na młodych, zasianych jesienią trawnikach. Darń jest zbyt słaba i wertykulacja zniszczyłaby trawnik. Przed samym zabiegiem na młodym trawniku, należy wykonać próbę, na mniej reprezentacyjnym miejscu i sprawdzić, jak zachowuje się darń. Jeśli wertykulator wyrywa całe rośliny z korzeniami, wertykulację należy wykonać w następnym sezonie. Wertykulację wykonujemy przy pomocy wertykulatorów ręcznych lub mechanicznych na głębokość około 3-4 cm. Szerszy rozstaw noży stosujemy przy słabych trawnikach oraz słabej sile osoby pracującej wertykulatorem ręcznym.
Nawożenie
Do nawożenia trawników najlepiej nadają się nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone do trawników lub uniwersalne. Nawozy te wpływają na rozrost systemów korzeniowych, wpływają na przyrost masy zielonej oraz zdrowotność traw. Nawożenie nawozami stricte azotowymi da szybki efekt wizualny, ale trawa będzie delikatna oraz wrażliwa na choroby i szkodniki. Jej system korzeniowy będzie słaby aby wyżywić tak dużą ilość masy zielonej, sprowokowanej do wzrostu działaniem nawozu azotowego. Po nawożeniu trawnik należy podlać.