Czym okrywać rośliny na wiosnę? Data dodania:

Wiosna to czas, kiedy warzywnik wypełnia się nasionami i sadzonkami. Kierując się terminarzem wysiewu i sadzenia roślin, można by stwierdzić, że rośliny powinny spokojnie rosnąć przy standardowej pogodzie przewidywanej na ten okres. Jednak zdarzają się anomalie pogodowe, które mogą zniweczyć nasz wysiłek. Ponadto stosując osłony bez względu na prognozę pogody, można pomóc roślinom w kiełkowaniu nasion i przyjmowaniu się sadzonek oraz ochronić je przed wieloma zagrożeniami.

Korzyści

Korzyść jaką daje osłanianie na grządkach zasiewów oraz młodych sadzonek to ochrona przed spadkiem temperatury w nocy. Za to w dzień agrowłóknina chroni siewki przed upalnym słońcem. Przykryte zaraz po wysianiu nasiona nie będą rozwiewane przez wiatr, ani wyjadane przez ptaki. Również szkodniki mają utrudniony dostęp do młodych, wrażliwych roślinek. W przypadku deszczu nawalnego czy gradu, osłony w dużym stopniu mogą ochronić rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi

Kiedy, jak długo okrywać rośliny?

Wielu początkujących ogrodników pyta, kiedy przykrywać warzywa, czym przykryć grządki, aby ochronić warzywa przed wiosennymi przymrozkami. Przykrywamy grządki zaraz po wysianiu nasion lub posadzeniu rozsad. Osłony zdejmujemy na czas plewienia, po czym z powrotem zakładamy. Tak osłonięte rośliny mogą rosnąć, dopóki zmieszczą się pod kloszami lub pod agrowłókniną, aż do początku okresu kwitnienia. Do ochrony roślin wiosną przed niekorzystnymi warunkami mogą służyć: biała agrowłóknina wiosenna, mini tuneliki, mini-szklarenki, inspekty i klosze.

Agrowłóknina

Do przykrywania służy agrowłóknina wiosenna – biała, cienka, z symbolem na opakowaniu P-19 lub P-20, P-22. Na ogół napisano również na opakowaniu, że przeznaczona jest właśnie do przykrywania warzyw. Do tego celu nie można wykorzystać (np. pozostałej z jesiennego okrywania roślin) białej agrowłókniny o symbolu P-50. Jest za gruba więc w czasie podlewania robi się za ciężka dla roślin pod nią, a w przypadku wystąpienia porannej rosy, a następnie w południe upału – młode siewki lub sadzonki mogą się zaparzyć. Agrowłókninę wiosenną można kupić w paczkach, lub „na metry”, według potrzeb. Ich standardowe szerokości to 1,1m, 1,6m 2,1m, 3,2m. Szerokość agrowłókniny mierząc szerokość przeznaczonych do okrycia grządek, plus 40 – 80 cm tzw. zapasu, który należy uwalniać w miarę wzrostu roślin.

Szklarenka, niski inspekt, mini - tunelik

Ostatnio na rynku ogrodniczym pojawiły się małe przenośne tuneliki, szklarenki i inspekty. W zależności od wielkości osłanianego terenu, sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku okrywania niewielkich grządek.

Klosze do zabezpieczania roślin

Klosze to osłony stosowane indywidualnie, dla każdej rośliny osobno. Kilka rozmiarów pomoże dopasować wielkość klosza do wielkości docelowej rośliny.

Kilka wyżej przedstawionych sposobów osłaniania warzyw na grządkach nie tylko ochroni młode rośliny przed wiosennymi przymrozkami, palącymi promieniami słońca, mocnym deszczem oraz szkodnikami, ale również przyspieszy plonowanie o kilka dni. Niewielki wydatek na osłonę, zwróci się w obfitym plonowaniu.

Wysyłamy
Płatności