Własna uprawa nasion Data dodania:

Uprawa własnych warzyw z nasion to same zalety:

- to Ty wybierasz odmianę roślin – masz dużo większy wybór niż gotowe produkty w sklepie
- jest dużo taniej – nakłady poniesione na zakup nasion i wyhodowanie roślin są wielokrotnie niższe
- jesteś pewien co do jakości produktu – sam decydujesz czy korzystasz z nawozów i oprysków, czy też uprawiasz nasiona w sposób ekologiczny

 

nasionka_sadzenie

Garść porad:

Jeśli zdecydujesz się zacząć własną uprawę, należy rozpocząć od sprawdzenia co należy wysiać na zewnątrz (wysiew wprost do gruntu), a co wewnątrz (w pojemnikach, mini-szklarenkach). Wszystko zależy od tego jakie warzywa będziemy chcieli zasadzić, bowiem niektóre rośliny dużo lepiej i szybciej kiełkują w warunkach domowych niż na zewnątrz. Kiedy roślina wykiełkuje i osiągnie odpowiednią wielkość wtedy przesadzamy ją na miejsce stałe do gruntu.

Do siewu w pomieszczeniu polecamy małe szklarenki, które doskonale nadają się na domowy parapet. Ich zaletą jest to, że zawierają one od razu doniczkę, kuwetę, przykrywkę oraz dobrej jakości podłoże, dzięki czemu można od razu zacząć wysiew nasion. Jeżeli potrzebujemy większą powierzchnię do wysiewu dobrze skorzystać z tzw. wielodoniczek (multiplat), które dostępne są w różnych wielkościach.

Jeśli dokonujemy siewu bezpośrednio w gruncie to dobrze jest zaopatrzyć się również w etykiety rabatowe oraz niezmywalny marker. Kiedy już nasionka wykiełkują ułatwi nam to identyfikację poszczególnych odmian.

Natomiast dla osób, które chcą wysiać nasiona w szybki sposób polecamy nasiona na taśmie – jest to doskonałe rozwiązanie – zwłaszcza dla początkujących ogrodników, bowiem ułatwiają one siew w każdych warunkach. Nasiona są umieszczone na taśmie w odpowiedniej ilości oraz odstępach od siebie. Po kilkukrotnym podlaniu taśma ulega naturalnej biodegradacji, a znajdujące się w jej wnętrzu nasionka zaczynają kiełkować.

Wysyłamy

Płatności