Bezpieczne zrywanie owoców Data dodania:

Zbiór owoców od wiosny do jesieni zaczyna się od ziemi – czyli po pierwsze plony się schylamy, a z czasem coraz bardziej prostujemy plecy i choć nisko cały czas jest coś do zebrania na ziemi, to nasze plony do zbioru pojawiają się coraz wyżej. W skrócie można  określić to od sałaty, poprzez truskawki, porzeczki, agrest, aż do czereśni, jabłek i śliw. Ze zbiorami nisko nad ziemią nie ma problemu. Problem powstaje wtedy, kiedy trzeba sięgnąć po owoc tam, gdzie ręka już nie sięga. Czym i jak bezpiecznie zbierać owoce z drzew? Tych informacji dowiesz się w dalszej części.

Jak zerwać owoce z wysokiego drzewa?

Do zbierania owoców z drzew ogrodnicy używają drabin (opieranych lub rozstawianych). To na pewno bezpieczniejszy sposób niż wspinanie się po konarach drzew, tym bardziej że owoce najczęściej pojawiają się daleko od pnia, gdzie słońca jest najwięcej, czyli na obrzeżach korony. Strząsanie jest niewskazane, gdyż owoce, które spadną na ziemię nie nadają się do przechowywania. Są poobijane i bardzo szybko zaczynają w tych miejscach gnić.

Jednak do zrywania większych owoców – moreli, brzoskwiń, nektaryn, jabłek, śliw wymyślono urządzenie, które zdecydowanie ułatwia nam pracę i czyni ją bezpieczną. Są to zrywacze do owoców.

Zalety używania zrywaczy

Największą zaletą korzystania ze zrywaczy do owoców jest bezpieczeństwo zrywającego – po prostu stoi na ziemi. Nie trzeba się wspinać ani po drzewach, ani po drabinach – wystarczy zrywak i odpowiedniej długości styl. 

Drugą zaletą jest też stan zerwanych owoców - w czasie zrywania ręcznego, aby oderwać owoc najczęściej go ściskamy – lżej lub mocniej, ale odbija się to na jakości owocu w okresie przechowywania. Nagnieciony owoc w tym miejscu zaczyna gnić.

Trzecią zaletą jest to, iż używając zrywaków do zbierania owoców, mamy pewność, że dosięgniemy każdej sztuki. Nie zostaną więc na drzewie tak zwane „mumie”. Które później stają się siedliskiem chorób grzybowych roznoszonych po całej roślinie. 

Jak używać zrywaka?

Zrywak posiada obręcz z wypustkami, woreczek pod nią, do którego wpadają owoce oraz miejsce do umocowania stylu.

Zrywacz do owoców

Po umocowaniu zrywaka na stylu wystarczy nasunąć zrywak tak, aby owoc znalazł się między wypustkami obręczy i podciągnąć nieco wyżej, aby oderwać szypułkę od gałęzi. Niektóre wersje zrywaków między dwoma wypustkami posiadają ostrze, które ułatwia odcinanie szypułek owoców od gałęzi.

I tak oto w prosty sposób, za pomocą prostego narzędzia możemy zebrać wszystkie owoce z drzewa stojąc na ziemi. Owoce niepoobijane, a zbieracze bezpieczni.

Wysyłamy
Płatności